Головна Новини та публікаціїНапрямки роботиАналітикаПро насКонтакти
» » ЗНО з історії України 2013 підсумки спостереження

ЗНО з історії України 2013 підсумки спостереження

ЗНО з історії України 2013 підсумки спостереження

19-20 червня 2013 р. проходило зовнішнє незалежне оцінювання навчальних досягнень випускників загальноосвітніх навчальних закладів з історії України. Тестування – третє за кількістю учасників пройшло здебільшого організовано, проте із значною кількістю порушень з боку абітурієнтів. Саме тому зафіксовано чи не найбільшу кількість випадків вилучення учасників із пунктів тестування.

За оперативними даними Українського центру оцінювання якості освіти завчасно роботу над тестами у зв’язку із виявленням фактів порушень порядку проведення зовнішнього незалежного оцінювання з історії України було припинено 115 особам. Цей показник поступається лише тестуванню з української мови та літератури, коли 125 абітурієнтів порушили правила проходження ЗНО. Під час тестування з хімії 62 абітурієнти були позбавлені права подальшої роботи над завданнями, з іноземних мов – 66, з математики – 31, з географії – 66, з всесвітньої історії – 5:

Предмет

Кількість осіб, які завчасно припинили роботу над тестом

Хімія

62

Українська мова і література

125

Іноземні мови

66

Російська мова

 

Математика

31

Географія

66

Всесвітня історія

5

Історія України

115

 

Переважно учасники позбавлялися права отримати позитивний результат за підсумками ЗНО через наявність у них мобільних телефонів, які виявлялися під час технологічної перерви за допомогою металодетекторів. Попри те, що на вході в кожну аудиторію учасники тестування попереджаються про те, що не можуть мати при собі засобів зв’язку, фото- та відеофіксуючої апаратури, навушників, друкованих чи письмових матеріалів, на жаль, порушення мають місце. Зокрема, абітурієнти часто вилучаються з пунктів тестування за наявність у кишенях навушників, причому не підключених до телефона чи плеєра.

Однак були випадки, коли абітурієнти самі не хотіли заходити у пункт тестування.  У Києві потенційна учасниця стояла біля входу у пункт тестування, однак не заходила. Після 11:00 зателефонувала батькам та повідомила, що запізнилася на тестування.

Також, учасники тестування розраховують на можливість скористатися письмовими матеріалами та шпаргалками тому залишають посібники у туалетах. У Криворізькому економічному інституті ДВНЗ «Криворізький національний університет» на 4 поверсі у жіночому туалеті громадський спостерігач виявила посібник «Історія України. Готуємось до зовнішнього незалежного оцінювання». Зошити із тематичними записами були також виявлені у СЗШ №2 з поглибленим вивченням англійської мови м. Львова.

На жаль, спостерігачі фіксують не завжди належну підготовку пунктів тестування до проведення оцінювання, а також невиконання черговими своїх прямих інструкцій щодо перевірки туалетних кімнат та виявлення заборонених технічних засобів зв’язку, друкованих чи рукописних матеріалів. У Хотинській гімназії Чернівецької області ще до початку роботи над тестом громадський спостерігач виявив матеріали із історії України та географії, які, ймовірно, були залишені там з минулих тестувань. Очевидно, що відповідальний за пункт тестування неналежним чином подбав про підготовку пункту тестування.  

У Золотоніській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів № 3 Черкаської області у коридорі на стінах висіли портрети гетьманів із біографічними даними. На зауваження спостерігача, персонал пункту тестування відмовився сховати чи закрити інформацію, оскільки послався на відсутність прямої вимоги, яка б забороняла мати допоміжні матеріали в коридорі.

Турбує громадських спостерігачів і неналежне реагування інструкторів на порушення учасників під час тестування. У СЗШ № 80 м.Дніпропетровськ інструктори аудиторії №6 не реагували на намагання абітурієнта під номером №11 списати в абітурієнта №12. Лише після зауважень громадського спостерігача учасникам тестування було зроблено зауваження і порушення припинилися. У Львівському державному університеті безпеки життєдіяльності в об’єднаній аудиторії, де тестування проходил 45 учасників, абітурієнти намагалися підказувати один одному шляхом жестикуляції. Інструктори не відреагували на порушення одразу, однак активне перемовляння учасників спонукало зробити зауваження та постійно слідкувати недопущенням порушення вподальшому.

Не дотрималися процедур ЗНО і інструктори аудиторії №11 пункту тестування Миколаївська СЗШ №56. Попри те, що тестування там завершилося рано, приблизно за годину до закінчення відведеного часу, інструктори видали зошити із завданнями усім абітурієнтам, які одразу і залишили пункт тестування. Подібна ситуація могла спричинити до того, що зміст завдань, а також відповіді на них, ще до завершення тестування, могли бути відомі іншим зацікавленим учасникам.  

Сприяння роботі громадських спостерігачів.

Загалом, спостерігачі ОПОРИ не зафіксували випадків перешкоджання їхній роботі персоналом пунктів тестування та констатують приязне ставлення до себе працівників регіональних центрів оцінювання якості освіти.

Попри те, організація зауважує тенденції, які не сприяють повноцінній реалізації своїх прав та обов’язків спостерігачами у пунктах тестування. «Адміністрація» пунктів тестування, представлена зазвичай Уповноваженою особою та Відповідальним за пункт тестування у випадках нестандартних ситуацій чи під час виявлення порушень, навіть незначних, дбають більше про відсутність зауважень з боку спостерігачів, аніж про відсутність порушень з боку учасників та дотримання виконавчої дисципліни з боку персоналу загалом та чергових зокрема.

Кілька випадків перешкоджання запису зауважень громадським спостерігачем у Протокол про завершення процедури тестування мали місце у Дніпропетровській та Чернівецькій областях. Випадки заборони виходити з аудиторії та продовжувати спостереження на коридорі та інших рекреаційних зонах мали місце у Волинській області.



© ГО "ДНІПРОПЕТРОВСЬКА МЕРЕЖА "ОПОРА"
2006-2017
Використання матеріалів із сайту Громадянської мережі ОПОРА дозволене за умови наявності посилання (у випадку інтернет-видання - гіперпосилання) на www.oporadp.org