Головна Новини та публікаціїНапрямки роботиАналітикаПро насКонтакти
» » ЗНО у Дніпропетровській області: особливості основної та додаткової сесії

ЗНО у Дніпропетровській області: особливості основної та додаткової сесії

ЗНО у Дніпропетровській області: особливості основної та додаткової сесії

9 липня в медіа-центрі «ДНІПРО ПОСТ» відбулася прес-конференція  «ЗНО у Дніпропетровській області: підсумки громадського спостереження». На пунктах тестування в Дніпропетровську, Дніпродзержинську, Павлограді, Кривому Розі, Жовтих Водах та Нікополі спостереження вели 36 спостерігачів, було проведено 135 спостережень. Зараз спостерігачі слідкують за перебігом додаткової сесії, що триватиме до 15 липня.

Координатор кампанії громадського спостереження за процедурами ЗНО в Дніпропетровській області Громадянської мережі ОПОРА Тетяна Федько розповіла про особливості цьогорічного ЗНО, зумовлені військовими діями на Сході України. Оскільки в Донецькій та Луганській областях не було проведено основної та додаткової сесії ЗНО, абітурієнти  перереєструвалися для проходження ЗНО під час додаткової сесії в інших областях, зокрема і в Дніпропетровській. Додаткова сесія ЗНО цього року проводиться в двох містах області – Дніпропетровську та Павлограді. Прикметно, що явка учасників на тестування додаткової сесії була досить високою і склала 86-89%,  основної – в середньому 90%. При тому, що учасники додаткової сесії – переважно абітурієнти зі сходу, котрі мали багато незручностей та стресових ситуацій, пов’язаних із доїздом та проживанням. Як показало опитування спостерігачами ОПОРИ абітурієнтів та батьків біля пунктів тестування, переважна більшість учасників тестування на час додаткової сесії проживають в гуртожитках ВНЗ, родичів, знайомих, орендують житло. В окремих випадках у гуртожитках був поселений разом з абітурієнтом і один із батьків. Однак частина абітурієнтів все ж добиралися з Донбасу на кожне тестування потягом чи автотранспортом. Зважаючи на ці обставини, було внесено корективи в процедури ЗНО під час додаткової сесії.

Продовжуючи тему, методист Дніпропетровського регіонального центру оцінювання якості освіти Катерина Асташенкова донесла до відома, що всього по Дніпропетровській області для участі в додатковій сесії зареєструвалося 2892 особи, тоді як в минулі роки таких учасників було близько 300. Найбільшу частину з них складають абітурієнти з Донецької та Луганської областей – близько 2700 осіб та близько 20 – з Криму. Відбулися цього року і зміни в процедурах ЗНО. Відтепер інструктори в аудиторії на дошці для абітурієнтів фіксують фактичний час кожні 15 хвилин. Вперше Українським центром оцінювання якості освіти прийнято непопулярне рішення про допуск на ПТ під час додаткової сесії за неповним пакетом документів, а також у разі незначного запізнення без подовження часу роботи над тестом. Також методист повідомила, що Дніпропетровський РЦОЯО 14-17 липня проводитиме ще одну, скорочену сесію ЗНО для двох осіб із Криму. Вони були раніше зареєстровані, але не змогли взяти участь у попередніх сесіях. Пункт тестування – Дніпропетровський регіональний центр оцінювання якості освіти.

Представник ОПОРИ запевнила, що спостерігачі не зафіксували жодного випадку ушкодження контейнерів із тестовим завданнями, конфіденційність тестів до початку тестування була збережена. Однак цього року було зафіксовано більше випадків дефектів тестових матеріалів. Явище не було масовим, мали місце 4 випадки браку друку бланків А та по одному випадку: брак наліпки зі штрих-кодом, розірвана сторінка в тестовому зошиті, надірваний бланк А, нескріплений робочий зошит, невидрукуваний зворотній бік бланку Б. Недоліки було усунуто шляхом заміни їх на матеріали тих абітурієнтів, що не з’явилися.

 

Спостерігачі звертають увагу на загалом високу кваліфікацію персоналу, залученого до роботи на пунктах тестування. Однак є окремі зауваження до дотримання процедур персоналу, котрі не мають масового характеру. Мав місце один випадок складання акту про порушення процедури тестування інструктором та вилучення його з пункту. У Дніпропетровську, на іспиті з історії України, в Академії митної служби України (корпус №3) в аудиторії №5 інструктор користувався мобільним телефоном. До пункту тестування прибув представник Дніпропетровського РЦОЯО, інструктора в аудиторії замінили, стосовно порушення оформлено відповідну документацію.  Методист ДпРЦОЯО прокоментувала цю ситуацію, що вперше мала місце під час ЗНО – інструктор в аудиторії знаходився онлайн в одній із соціальних мереж. Окрім вилучення з ПТ, з ним було розірвано договір, в майбутньому його не залучатимуть до роботи під час ЗНО. Катерина Асташенкова запевнила, що інструктор не надавав допомоги абітурієнтам та не мав доступу до завдань тесту. Ніякої інформації від нього в мережу Інтернет не надійшло.

За спостереженням ОПОРИ порушення процедури проходження ЗНО абітурієнтами призводили до позбавляння їх права скласти тест з того чи іншого предмету. Під час основної сесії найбільше зафіксовано випадків, коли учасники тестування самі позбавили себе такого права: 16 абітурієнтів прибули до пунктів тестування після їх закриття, 22 – без необхідних документів. На всіх пунктах тестування в аудиторіях за допомогою металодетектора здійснювався контроль за наявністю в абітурієнтів технічних пристроїв, в 21 абітурієнта було виявлено засоби зв’язку та збереження інформації за допомогою металодетектора, в чотирьох за різних обставин теж було виявлено мобільні телефони. Один абітурієнт користувався шпаргалками. У всіх цих абітурієнтів результати тестування було анульовано. За даними ДпРЦОЯО, кількість абітурієнтів, котрі через порушення процедури дочасно припинили роботу над тестом – 51 особа під час основної та одна – під час додаткової сесії.

Спостерігачами ОПОРИ зафіксовано один випадок подання апеляції. В ПВНЗ "Нікопольский економічний університет» абітурієнт, котрого позбавили права продовжувати роботу над тестом через виявлений металодетектором  мобільний телефон, не погодився з таким рішенням, оскільки мобільний телефон в нього був вимкнений. Однак така апеляція вряд чи буде задоволена, оскільки відповідно «Порядку проведення зовнішнього незалежного оцінювання в 2014 році» абітурієнт зобов'язаний не мати при собі засобів зв'язку, пристроїв зчитування, обробки, збереження та відтворення інформації, друкованих і рукописних матеріалів, що не передбачені процедурою тестування, а також окремих елементів, які можуть бути складовими відповідних технічних засобів чи пристроїв.

 

Спостерігачі запевняють, що на пунктах тестування вони не мали перешкод для спостереження за процедурами ЗНО. Мали місце два випадки в Кривому Розі, коли спостерігачам не дозволили вийти з аудиторії під час тестування та в Павлограді, в Західнодонбаському інституті ПАТ "Вищий навчальний заклад "МАУП" Уповноважена особа не погоджувалась із присутністю громадського спостерігача на нараді з персоналом. Однак питання були вирішені, спостереження за проведенням ЗНО в пунктах тестування здійснювалося в повному обсязі.

 

Детальніше:

Тетяна Федько, координатор кампанії громадського спостереження за ЗНО у Дніпропетровській області, 096 772 83 55

Додаткова інформація:

Громадське спостереження за ЗНО відбувається в рамках Альянсу Програми сприяння

незалежному тестуванню в Україні (USETI Legacy Alliance)



© ГО "ДНІПРОПЕТРОВСЬКА МЕРЕЖА "ОПОРА"
2006-2017
Використання матеріалів із сайту Громадянської мережі ОПОРА дозволене за умови наявності посилання (у випадку інтернет-видання - гіперпосилання) на www.oporadp.org